Kasza kuskus

Jak mieć zdrową i urozmaiconą kuchnię?

Lekarze nieustannie namawiają Polaków do zmiany nawyków żywieniowych i prowadzenia zdrowego stylu życia. Nie od dziś wiadomo, że kuchnia przeciętnego mieszkańca naszego kraju jest ciężkostrawna, uboga w warzywa i mało urozmaicona. Okazuje się, że jest wiele prostych sposobów na to, żeby to zmienić.

Kuchnia przeciętnego Polaka

My Polacy, podobnie jak przedstawiciele innych narodów mamy swoje kulinarne przyzwyczajenia, które trwają od wielu lat. Przywykliśmy do sycących i ciężkostrawnych obiadów, kanapek jadanych przy każdej okazji i późnych kolacji. Zapominamy o jedzeniu śniadania, natomiast w ciągu dnia często podjadamy i przejadamy się przy okazji głównych posiłków. W polskim obiedzie koniecznie musi znaleźć się czerwone mięso, zwykle przyrządzane z pomocą smażenia i podane w towarzystwie ziemniaków. Niestety takie nawyki mają zgubny wpływ na stan zdrowia. Choć o ostatnich latach możemy zauważyć pewne dobre zmiany, szczególnie w młodym pokoleniu to i tak naszej kuchni daleko jest do miana zdrowej czy lekkostrawnej.

Jak wprowadzać zmiany w kuchni?

Polacy pytani o to, dlaczego jadają ciągle tak samo mówią, że brakuje im pomysłów i umiejętności do nowych przepisów. Jeszcze inni deklarują, że boją się nowych produktów takich jak kasza kuskus, seler naciowy, oliwa z oliwek czy krewetki, bo nie wiedzą jak je łączyć z innymi produktami. Na szczęście dzisiaj na problem braku inspiracji mamy odpowiedź w postaci Internetu. W sieci znajdziemy tysiące ciekawych przepisów na blogach a także na filmach instruktażowych. Oprócz tego nie brakuje stron i aplikacji, które podpowiedzą nam, co możemy ugotować z konkretnego składnika. Jeśli w naszej szafce na wykorzystanie od dawna czeka kasza kuskus, to wystarczy, że wpiszemy jej nazwę i już za chwilę będziemy mieli pomysły na dania obiadowe, sałatki, kotleciki czy zapiekanki z jej udziałem. Oczywiście, jeśli ktoś od zawsze stosował typową kuchnię nie powinien od razu rzucać się na głęboką wodę. Na początek warto zrobić coś prostego jak chociażby koktajl warzywny czy sałatkę z jednym składnikiem dotąd nieznanym. Próbowanie nowych smaków można też wdrożyć poza domem na przykład w restauracji i wtedy, gdy zasmakują nam krewetki możemy spróbować przyrządzić je sami w domu.

Czy warto stawiać na zdrowe produkty?


Z całą pewnością warto wprowadzać do swojego menu zdrowe produkty takie jak ryż pełnoziarnisty, kasza kuskus czy kiełki buraczane. Wszystkie takie produkty wnoszą olbrzymie urozmaicenie do naszych potraw i pozwalają rozkoszować się nowymi połączeniami smakowymi.

Background obraz autorstwa evening_tao - www.freepik.com